Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak


Hindistan ve Çin arasında sınırda ölümlere de neden olan kapışma bitti gibi görünse de derinden devam ediyor. İki ülke bu kez plajları ve turkuaz sularıyla turistler arasında popüler olan Hint Okyanusu ada ülkesi Maldivler üzerinden çekişiyor.
Hindistan, Çin’in etkisini azaltmak için Maldivler’de 500 milyon dolarlık projeyi finanse etmeye hazırlanıyor. Yeni yatırım, başkent Male’yi üç adacığa bağlayan köprülerin ve geçitlerin inşası için kullanılacak.

100 MİLYON DOLARI HİBE

İki ülkenin dışişleri bakanları, yeni yatırımın 100 milyon dolarlık hibe ve 400 milyon dolarlık yeni bir kredi hattı şeklinde olacağını ve köprüler ve geçitler inşa etme amaçlı olacağına da vurgu yaptı. Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid yaptığı açıklamada, “Tamamlandığında proje Maldivler’deki en büyük tek seferlik altyapı projesi olacak” dedi. Bu finansman Çin kredileriyle Başkan Yameen için tamamlanan 200 milyon dolarlık Çin-Maldivler Dostluk Köprüsü’nden üç kat daha uzun olacak. 

BAŞKAN DEĞİŞİNCE EKSEN KAYDI

Hindistan, Cumhurbaşkanı İbrahim Solih liderliğindeki yeni yönetimin, Çin yanlısı Cumhurbaşkanı Yameen’in 2018’deki seçimlerde yenilmesinin ardından iktidara gelmesinin ardından Hint Okyanusu adasında diplomatik nüfuzunu yeniden kazanmaya çalıştı. Eski Devlet Başkanı Yameen tarafından tamamlanan Çin-Maldivler Dostluk Köprüsü , Sinamale Köprüsü olarak yeniden adlandırıldı. Başkan Solih mali paketi “Maldivler-Hindistan işbirliğinde bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi. 340.000 kişilik bir ülke olan Maldivler, Doğu-Batı arasına büyük ticaret yollarının ortasında. Bin 192 adadan oluşan Maldivler, Pekin’den milyarlarca dolar borç aldı ve Yameen’in başkanlığı altındaki altyapı projeleri için Çinli firmalar ile çalıştı.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

İpler gerildikçe Çin’in askeri hareketliliği artıyor

Çin’in güneyinde sular durulmuyor. Tayvan’a yönelik ABD adımlarına karşı Çin bölgede askeri varlığını iyiden iyiye artırdı. Uzmanlar Çin’in ABD’ye bağlı Guam adası yakınlarında gerçek mühimmatlı askeri tatbikat yapabileceğini söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir