Hacker krizi

Çinli hacker’ların Avustralya Parlamentosu’ndaki bilgisayarlara sızdığı yöndeki iddialar iki ülke arasında yeni bir siyasi krize daha neden olacağa benziyor.


İngiliz Reuters ajansının özel haberinde Çinli hacker’ların Avustralya Parlamentosu’ndaki bilgisayarlara girdiği ileri sürüldü. Reuters’a isimleri gizli kalmak koşuluyla konuşan üst düzey yetkililer, Parlamento ve ülkedeki 3 önemli siyasi partinin bilgisayarlarına sızılmasının arkasında Çin’in olduğunu söyledi. Hacker’ların 5 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçim öncesinde bilgisayarlara girip bilgileri topladığı iddia edildi.

ÇİN KABUL ETMEDİ

Haberde Avustralya istihbaratının hacker saldırılarından Çin Güvenlik Bakanlığı’nı sorumluğu tuttuğu kaydedildi. Reuters’ın görüşlerine başvurduğu Çin Dışişleri Bakanlığı yetkililerin ise iddiaları kabul etmedikleri ve internetin saçma teorilerle dolu olduğunu dile getirdikleri belirtildi. Son zamanlarda iki ülke arasındaki krizler giderek artıyor. Ancak bunlara karşılık Çin, Avustralya’nın en büyük ticaret ortağı. Ayırca Çin’den her yıl 1 milyondan fazla turist ve öğrenci Avustralya’ya gidiyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir