Güney Çin Denizi’ne casus uydu ağı

Çin birçok ülke ile ihtilaflı olduğu Güney Çin Denizi’ne bir casus uydu ağı kurdu. Küçük İHA’lar ile kurulan sistemde uyduların alamadığı görüntüler gerçek zamanlı olarak analiz edilecek.


Çin tartışmalı Güney Çin Denizi’nin adalarını ve resiflerini izlemek için bir drone ağı kuruyor. Pekin tarafından konuşlandırılan küçük drone’lar ile kurulan sistem, ıssız, ulaşılması zor adaları ve bölgenin geniş açık sularını kapsayacak. Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen sistem, bir iletişim zinciri olarak “Güney Çin Denizi’ne ilişkin dinamik izlememizi son derece geliştirdi ve yüksek denizlere erişimimizi genişletti” olarak yorumlandı.

KARADA MOBİL İLETİŞİM ARAÇLARI

Hava ve kara karışık sistem, yüksek çözünürlüklü kameralar taşıyan çok sayıda insansız hava aracı (İHA), uydu tabanlı denizcilik bilgi iletişim ağının yanı sıra karada mobil iletişim araçlarını da içeriyor. Hafif İHA’lar, Çin’in bölgedeki bulutlu havalardan etkilenen uydu, uzaktan algılama sistemine göre daha iyi çalışacak. Daha yüksek çözünürlüklü, çok açılı ve gerçek zamanlı görüntülerle bilgi edinilmiş olacak.

Haberleşme minibüsleri ile istasyonlara aktarılan bilgiler daha sonra güney Guangdong eyaletindeki komuta merkezinde değerlendirilecek. Bakanlık, “Sistem, denizi şüpheli hareketlere karşı denetlemek, sorunlu yerleri araştırmak ve gerçek zamanlı olarak deniz ve adaları izlemek dahil olmak üzere deniz idaresinde kullanıldı” yorumunu yapıyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir