Güney Çin Denizi’nde balık krizi

Çin ve komşu ülkeleri arasında Güney Çin Denizi krizi bu kez balıkçılık üzerinde yaşanıyor. Çin, belirli alanlarda balık avını yasaklama kararı alınca Vietnam ve Filipinler gibi ülkelerden itiraz geldi


Beijing’in Güney Çin Denizi’nde balıkçılık yasağı getirmesi bölgede gerginliği yeniden artıracağa benziyor. Vietnam ve Filipinler’deki balıkçı grupları hükümetlerini balık stoklarını korumaya yönelik yasağa direnmek için sağlam önlemler almaya çağırdı. Kovid-19 salgınının neden olduğu gıda sıkıntısı nedeniyle ülkeler yerli üretimi korumak için harekete geçti ancak bu karar ile tedarik zinciri de riske giriyor.

VİETNAM PROTESTO ETTİ

Çin, Pekin’in Scarborough Shoal, Paracel Adaları ve Tonkin Körfezi yakınlarındaki alanlar da dahil olmak üzere 12’nci paralelin üzerindeki sularda balıkçılık faaliyetlerini yasaklayacağı belirtiliyor. 1 Mayıs günü öğlen yürürlüğe giren yasa 16 Ağustos’a kadar sürüyor ve Çin sahil güvenlik sistemi “yasadışı balıkçılık faaliyetlerini” durdurmak için en katı önlemlerini alacağını vurguladı. Vietnam Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Le Thi Thu Hang Hanoi’nin tek taraflı kararı reddettiğini söyledi. “Vietnam, Çin’den Güney Çin Denizi’ndeki durumu daha da karmaşıklaştırmamasını istiyor” dedi. Beijing, Vietnam, Filipinler, Malezya, Brunei ve Endonezya gibi komşu ülkeler tarafından itiraz edilen Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’ini talep ediyor. Çin ilk olarak 1999 yılında sularda mevsimsel bir yasak getirerek, dünyanın en büyük balıkçılık alanlarından birinde sürdürülebilir balıkçılık yapılmasına yardımcı olacağını açıklamıştı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’i değiştirmeliyiz yoksa o bizi değiştirecek

ABD ve Çin karşılıklı olarak konsolosluklarını kapatırken gerilimi tırmandıracak bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, özgür dünya için Çin'in bir zulüm olduğunu söyledi ve ekledi: “Özgür dünya Komünist Çin'i değiştirmezse, Komünist Çin bizi değiştirecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir