G20’de Hong Kong’u tartıştırmayacağız

Son dönemde milyonlarca insanın protestosu ile gündeme gelen Hong Kong meselesi G20’de görüşülmeyecek. Çin, konunun iç meselesi olduğunu ve diğer ülkelerle bu konuda görüşmeyeceklerini açıkladı


Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesine ilişkin tartışmalı yasa tasarısına karşı düzenlenen sokak protestoları yaklaşık bir hafta sürdü. Yüzbinlerce kişinin katıldığı eylemler sonrası askıya alınan yasa tasarısı, bölgenin geleceğini de tartışmaya açtı. Ancak Çin Hong Kong meselesini çok da masada görmek istemiyor.


KİMSE MÜDAHALE EDEMEZ

Çin tarafından bugün yapılan bir açıklama Hong Kong meselesinin dışarıya kapalı olduğunu gösterdi. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Jun, önümüzdeki günlerde toplanacak olan G20 zirvesinde konunun tartışılmayacağını belirtti. Zhang, “Dış güçlerin içişlerimize karışmaya hakkı yoktur değerlendirmesinde bulundu. Zhang ayrıca Hong Kong’un Çin içinde özerk bir bölge olduğunu belirterek, “Hong Kong sorunu Çin’in iç meselesidir. Hiçbir ülkenin buna müdahale hakkı yoktur” şeklinde konuştu. ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jingping G20 zirvesinde ticaret savaşları konusunu ise ele alacak.

SEKİZ ANA BAŞLIK KONUŞULACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu, 19 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı zirve, Japonya’nın Osaka kentinde 28-29 Haziran’da gerçekleşecek. Küresel ekonomi, ticaret ve yatırım, inovasyon, çevre ve enerji, istihdam, kadının güçlendirilmesi, kalkınma ve sağlık başta olmak üzere sekiz ana başlığın görüşülmesi bekleniyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak