G-20 hazırlıkları başladı


İki süper gücün liderleri arasında yapılacak tarihi zirve öncesinde nefesler tutuldu. Çin lideri Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump, 28 – 29 Haziran’da Japonya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan G-20 Zirvesi’nde bir araya gelecek. İki liderin gündeminde bir yılı aşkın süredir devam eden ticaret savaşı olacak. ABD’nin Çin’i “adil olmayan ticari uygulamalarla” suçlayarak başlattığı ticaret savaşının bir an önce ve en makul şekilde bitirilmesi için iki taraf da dev şirketlerin baskısı altında.

TELEFON DİPLOMASİSİ

Çin lideri Xi Jinping ile ABD Başkanı Trump arasındaki zirve ticaret savaşının başladığı Mayıs 2018’den beri yaptıkları ilk yüz yüze görüşme olacak. İki liderin G-20 Zirvesi’nin son günü bir araya gelmesi bekleniyor. Çin ve ABD liderlerinin görüşmesinden önce iki ülkenin temsilcileri diplomasi trafiği yürüttü.

Telefon diplomasisi Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında gerçekleştirildi. Tarafların görüşmesine dair detay verilmezken sadece “iletişimin sürmesi için anlaştık” açıklaması yapıldı.

BEKLENTİLER DÜŞÜK

Yapılan yorumlarda Japonya’da cumartesi günü gerçekleştirilecek zirveden ticaret savaşının bitmesine yönelik somut bir kararın çıkmayacağı öngörülüyor. Çin ve ABD arasında yaşanan birçok siyasi, askeri ve bölgesel anlaşmazlıkların olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Xi Jinping ve Trump zirvesine yönelik beklentilerini de düşük tutuyor. Çinli yorumcular ayrıca 2020 başkanlık seçimlerine start veren Trump’ın “Önce Amerika” politikasını gündemde tutmak isteyeceğine dolayısıyla nihai bir anlaşmaya yanaşmayacağını savunuyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir