Facebook CEO’su Zuckerberg TikTok’u suçadı

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Georgetown Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada, TikTok gibi Çin’e ait uygulamaların kullanıcıların gizliliği ihlali konusunda Facebook’tan daha fazla tehdit oluşturduğu söyledi


ABD’li teknoloji şirketi Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg Georgetown Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada, Çinli ByteDance şirketinin uygulaması olan TikTok’u suçladı. Çin’e ait uygulamaların Facebook gibi Amerikan şirketlerinden daha fazla kullanıcı tehdidi oluşturduğunu ifade eden Zuckerberg, “WhatsApp gibi hizmetlerimizde güçlü şifreleme ve gizlilik korumalarının olmasına rağmen, dünyanın her yerinde hızla büyüyen Çin uygulaması TikTok Hong Kong’da gerçekleştirilen bu protestolardan bahsetti. ABD’de istediğimiz internet bu mu” değerlendirmesinde bulundu.

ÇİN’DEN VAZGEÇTİĞİNİ AÇIKLADI

Yaptığı konuşma sırasında Facebook’un Çin pazarında aktif olması için artık herhangi bir çalışma gerçekleştirmediklerinin de altını çizen Zuckerberg, “Çin’de hizmetlerimizin aktif olmasını istiyordum çünkü tüm dünyayı birbirine bağlayarak daha açık bir toplum yaratmaya yardımcı olabileceğimizi düşünüyordum. Bunun gerçekleşmesi için çok çalıştım. Ancak, Çin’de aktif olmamızın neye mal olacağı konusunda anlaşamadık ve asla pazara girmemize izin vermediler” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere Çin hükümeti, 2012 senesinde Ortadoğu’da meydana gelen Arap Baharı üzerindeki etkilerini gerekçe göstererek ülkede Facebook kullanımını yasaklamıştı. O yıllardan itibaren halen yasak olan uygulamaya karşılık Çin devleti, hem Whatsapp hem de Facebook gibi çalışan WeChat’i devreye sokmuştu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir