DSÖ Trump’ın iddialarını yalanladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin merkezli olmakla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü bu iddiayı yalanladı. ABD 400 milyon dolarla örgütün açık ara en büyük bağışçısı konumunda


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ABD Başkanı Donald Trump’ın örgüte yönelik iddialarını yalanladı. DSÖ’yü ‘Çin merkezli’ olmakla itham eden ve finansmanı kesme tehdidinde bulunan Trump’a karşı örgütün Avrupa Bölge Direktörü Dr Hans Kluge, Trump’ın açıklamaları hakkındaki bir soruya yanıt olarak sanal bir brifinge “Hala bir pandeminin akut aşamasındayız, şimdi fonları kısma zamanı değil” dedi.

ABD EN BÜYÜK BAĞIŞÇI

Amerika Birleşik Devletleri, Trump’ın yeni koronavirüs salgını sırasında kötü tavsiye verdiğini söylediği Cenevre merkezli örgütün en büyük bağışçı. ABD’nin 2019 yılında DSÖ’ye katkısı 400 milyon doları aştı. Bu, üye devletlerin en büyük ikinci katkısının neredeyse iki katı. Buna karşılık Çin, 44 milyon dolar katkıda bulundu. DSÖ Genel Müdürü Baş Danışmanı Bruce Aylward, BM ajansının Çin’le olan ilişkisini de savundu ve Pekin yetkilileriyle çalışmasının Wuhan’da başlayan salgını anlamak için önemli olduğunu söyledi. Alyward verdiği demeçte, “Bu salgının başlangıcında mümkün olan her şeye tam erişime sahip olmak  ve bunu anlamak için Çinlilerle çalışmak kesinlikle çok önemliydi” dedi.

 

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir