DSÖ: Dünya, Çin örneği ile cesaretlendirilmeli

Dünya Sağlık Örgütü’nden “Dünya, Çin’deki vakaların düşüşü konusunda cesaretlendirilmeli” açıklaması geldi


Çin’de ilk kez Hubei dışında yeni vaka görülmedi. Hubei dışında dün sadece 3 yeni vaka çıktı. Söz konusu 3 kişi de yurtdışından gelenler oldu. Kovid-19 merkezi olan Wuhan kentinde ise hastaneye dönüştürülen spor salonundaki herkes taburcu oldu. Salon dezenfekte edilip eski haline döndürülecek. Kentte 14 geçici hastaneden 11’inde hiç hasta kalmadı.

DÜNYA ÖRNEK ALMALI

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) ise Çin’deki bu gelişmelere dair açıklama geldi. DSÖ’den yapılan açıklamada “Dünya, Kovid-19 merkezi Hubei’deki düşüşle ilgili cesaretlendirilmeli. Vakalar çok çabuk bulunmalı. İzole edilmeliler. Yakın temasları bulunulmamalı. Onlar da izole edilmeli. Karantina salgını kesiyor. Çin’in başarısına rağmen ülkeler hala vakaları bulamıyor” denildi.

KÜÇÜK HATA, BÜYÜK SONUÇ

İngiliz Guardian gazetesinde ise İtalya’da yapılan küçük bir hatadan ne gibi büyük sonuçlara neden olduğu aktarıldı. İtalya’da virüs merkezi Lombardy’den köyüne dönen 80 yaşındaki adam Kovid-19’dan ‘dan öldü. Virüsü taşıdığı bilinmiyordu. Eşi – kızı virüs kaptı. Cenazede 70 kişi daha virüsü kaptı. Şimdi hepsi karantinada. İtalya böyle örneklerle dolu…

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir