Demokratlar: En büyük tehdit Çin

ABD’de 2020 başkanlık seçimi için siyaset ısınmaya başladı. Demokrat Parti’nin aday adaylarının televizyon tartışmasına Çin damgasını vurdu


ABD’de başkanlık yarışı kızışıyor. 2020 Başkanlık Seçimi için Cumhuriyetçiler ve Demokratlar’ın aday adayları belli oluyor. Mevcut Başkan Donald Trump da seçim çalışmalarına çoktan başladı. Ancak Cumhuriyetçiler içinden de adaylık konusunda Trump’ın karşısına rakip çıkacak.

ÇOĞUNLUK ‘ÇİN’ DEDİ

Demokrat Parti’nin aday adayları ise ilk kez televizyon tartışmasına katıldı. Programa Çin damgasını vurdu. ABD’nin NBC kanalından canlı yayınlanan programa Demokrat Parti’nin aday adaylarından Senatör Elizabeth Warren, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Senatör Cory Booker, eski bakan Julian Castro, Senatör Tulis Gabbard ve Senatör Amy Klobuchar dahil 10 aday adayı katıldı. Aday adaylarına ülkelerini bekleyen en büyük tehdit de soruldu. Demokratların büyük kısmı gelecek 10 yıl içinde ABD için en ciddi tehdidin Çin olduğunu söyledi.

HEDEF MİLLİYETÇİLER

Öte yandan Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşının iç siyaset hamlesi olduğu yönde yorum yapan uzmanların sayısı da her geçen gün artıyor. 2016 yılındaki yarışta “Önce Amerika” sloganı ile milliyetçi ABD’lilerin oylarını alarak Beyaz Saray’a çıkan Trump ikinci dönemi için de aynı söylemini sürdürüyor. Trump’ın dış politikada güçlü gözükmek için Çin’e karşı adımlar attığı belirtiliyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir