Çin’in yeni krizi: Tayvan

2019 yılında Hong Kong Özel İdare Bölgesi’yle ilgili sorunlarla boğuşan Çin hükümeti 2020 yılına ise Tayvan krizi ile giriyor. Doğu Asya’da bir ada olan Tayvan’da 11 Ocak 2020’de seçim var


23.3 milyon nüfusu ve güçlü ekonomisi ile Doğu Asya’da bir ada olan Tayvan, 1950 yılından bu yana tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş durumda. Buna karşılık Çin hükümeti ise Tayvan’ı bir eyalet olarak görüyor ve bir gün güç kullanmak pahasına dahi olsa anakaraya bağlanacağını savunuyor. İşte statüsü açısından Çin’i uluslararası alanda krizlerine içine iten Tayvan’da 11 Ocak 2020’de seçim yapılacak. İki ana isim başkanlık için yarışıyor. Bunlardan ilki Tsai-Ing-Wen. 2016 yılından bu yana Tayvan’ın lideri olan Demokratik Halk Partisi (DPP) lideri olan Tsai-Ing-Wen, Çin karşıtı tutumu ile tanınıyor. Tsai-Ing-Wen’in en ciddi rakibi ise Han Kuo-Yu. Milliyetçi Parti’nin (KMT) lideri olan Han Kuo-Yu, Çin yanlısı olarak biliniyor.

ÇİN İLE İLİŞKİLERİN REFERANDUMU

Tayvan lideri Tsai Ing-Wen, Çin’i “en büyük tehdit” olarak tanımlıyor ve Tayvan Boğazı’na donanma gönderen Pekin’i seçime müdahale etmekle suçluyor. İşte tüm bunların doğrultusunda Batı basını Tayvan’daki seçimin aynı zamanda Taipei ile Pekin ilişkisinin referandumu olarak da yorumluyor.

TRUMP ETKİSİ

Çin hükümeti Tayvan ile ilişkileri güçlü tutmak için 1980’lerden bu yana “1 ülke 2 sistem” politikası uyguluyor. Bu politikaya göre Tayvan’a Çin ile yeniden birleşmesi halinde güçlü bir özerklik vaat ediliyor. Tayvan, Çin’in teklifini kabul etmiyor, ancak ilişkileri de tamamen kesmiyor. Hatta Tayvan 1991’de Çin Halk Cumhuriyeti olan savaşlarına son verdi. Tayvan’da 2016 yılındaki seçimleri Tsai Ing-wen kazandı. Ülkenin ilk kadın lideri oldu. Aynı yıl ABD’de Donald Trump başkan seçildi. 2 Aralık günü Tsai Ing-wen ile Trump telefonla görüştü ve böylece Trump ülkesinin 1979’da diplomatik ilişkilerin sonlandırıldığı Tayvan’ın bir lideri ile konuşan ilk ABD Başkanı oldu. 

TAYVAN’IN STATÜSÜ

1949 yılında Mao Zedong liderliğinde Çin Halk Cumhuriyeti kurulunca milliyetçi kanat Tayvan’a kaçarak burada bağımsızlık ilan etmişti. Komünistlere yenilen milliyetçiler Tayvan’ın 1912 yılında kurulan Çin Cumhuriyeti’nin devamı olduğunu savundu. Bağımsızlık ilan ettiler. Ancak bu bağımsızlık 1979 yılından itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmen tanınmasıyla zora girdi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir