Çin’in İsrail Büyükelçisi evinde ölü bulundu

Çin ile ABD arasındaki İsrail atışmasının ortasına kalan Çin’in İsrail Büyükelçisi Du Wei, Tel Aviv’deki evinde ölü bulundu


Çin’in İsrail elçisi 57 yaşındaki Du Wei, Tel Aviv’deki evinde ölü bulundu İsrailli yetkililer henüz açıklama yapmadı. İsrail basını “Uykusunda doğal nedenlerden dolayı öldü” derken, ölümün kalp krizinden kaynaklandığının düşünüldüğü aktarıldı. Şubat ayında İsrail’e atanan Du Wei’nin ölümü ABD’nin “Çin’in İsrail’deki varlığından rahatsızız” açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

ÇİN’İN YATIRIMLARI

ABD, son yıllarda Çin’in İsrail’deki varlığında rahatsızlığını sıkça dile getiriyordu.Çinli şirketler, İsrail’in stratejik noktalarında etkili oluyor. Hayfa Limanı’nı 25 yıllığına çoğunluk hissesi Çin’de olan bir şirkete kiralandı. İsrail Palmachim Hava Üssü yakınına Hong Konglu firma arıtma tesisi kurdu.

‘SAÇMALIK’ DEMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçen hafta İsrail’i yaptığı ziyarette Kovid-19 salgınından dolayı yine Çin’i suçlamıştı. Ardından İsrail basınına konuşan Çin’in İsrail Büyükelçisi Du Wei ise Pompeo’nun iddiaları hakkında “Saçma” demişti 57 yaşındaki Du, 30 yıllık diplomattı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir