Çin’in İran ve ABD’ye çağrısı değişmedi

Çin yönetimi, İran ile ABD arasında yaşanan krize dair diplomasi tonunu değiştirmedi. ABD’nin Süleymani’yi öldürmesinin ardından ‘itidal’ çağrısı yapan Çin; İran’ın ABD üslerine yönelik füze misillemesinin ardından da benzer bir açıklama yaptı


Çin yönetimi, İran ile ABD arasında yaşanan ve sıcak temasa dönen gerginliğe yönelik tutumunu değiştirmedi. Pekin hükümeti, ABD’nin İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından taraflara ‘itidal’ çağrısı yapmıştı. Çin devleti, İran’ın ABD’ye karşı yaptığı füzeli misillemelerin ardından da tonunu değiştirmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada taraflara soğukkanlılığı sürdürme çağrısı yapıldı. Öte yandan Çin basınındaki haberlere göre devlete ait Çin Ulusal Petrol Şirketi’nin Irak’taki West Qurna-1 petrol sahasındaki 20 çalışanını tahliye etti.

İŞTE ÇİN’İN AÇIKLAMASI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang tarafından yapılan açıklamanın devamında ise şunlar kaydedildi; “Orta Doğu’da durumun daha da kötüleşmesi kimsenin işine gelmez. İlgili bölgenin barış ve istikrarını temin etmek tüm dünya için hayati öneme sahip. Durumu yakından takip edeceğiz. Tüm ilgili taraflarla yakın iletişimi sürdüreceğiz ve gerilimin düşmesi için çaba göstereceğiz.”

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin ordusu denizde büyük oynuyor

Bölgesinde denizlerde çeşitli sorunlar yaşayan Çin, donanmasını uzak görevler yapabilecek kabiliyetler kazandırıyor. İki küçük uçak gemisini bünyesine katan Çin ordusu tersanelerde yenilerini de ürettiriyor. Bir gemi 30 helikopter ve 900 asker taşıyabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir