Çin ordusunun ilk yerli uçak gemisi resmen göreve başladı

Donanma alanında hızlı adımlarla ilerleyen Çin ordusu, ilk yerli yapım olan uçak gemisini suya indirdi. Bu uçak gemisi aynı zamanda Çin ordusunun sahip olduğu ikinci uçak gemisi oldu


Askeri harcamalarını hızla artıran Çin’in özellikle donanma alanındaki attığı adımlar ABD ve Batı tarafından yakından izleniyor. Çin Donanması’nda eski bir Sovyet gemisi olan Liaoning Uçak Gemisi bulunuyordu. Çin Donanması bu kez ise ilk kez yerli yapım olan bir uçak gemisini suya indirdi. Shandong isimli yerli yapım uçak gemisinin Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in resmi emri ile servise başladığı duyuruldu. Shandong, Hainan eyaletindeki Sanya’dan demir aldı.

STRATEJİK ÖNEMDE

70 bin ton ağırlığında, 315 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliğinde olan Shandong’ın ilk resmi görevine ayrıldığı Sanya bölgesi Çin’in birçok ülke ile egemenlik sorunu yaşadığı Güney Çin Denizi’ne ulaşım açısında stratejik bir konumda. Shandong gemisinin 35 J-15 tipi savaş jeti kapasiteli olduğu kaydedildi. Shandong toplamda ise Z-9 helikopterleri de ve KJ-600 erken uyarı uçakları da dahil olmak üzere 40 adet uçak kapasiteli.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir