Çin’in hayalet uçağı beş yıl erken geldi

Çin hayalet bombardıman uçağını beş yıl erken bitirdi. 2025’te uçması planlanan H-20’nin hem hayalet uçak olma özelliği var hem de nükleer başlıklı füze taşıyabiliyor


Çin, 2025’te uçmaya başlaması planlanan  süpersonik hayalet uçağı H-20’yi bu yıl pistlere çıkaracak. Beklenenden beş yıl önce tamamlanan proje kapsamında Çin ordusu menzilini iki katına çıkarmış olacak. Ülke aynı zamanda savunma sanayi alanında nükleer gücün üçlüsünü tamamlamış üçüncü ülke olacak. Çin dışında sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın ordularında nükleer üçlü bir arada bulunuyor. Havada, denizde ve karada nükleer saldırı yapma gücüne kavuşacak olan Çin, bu yeni silahıyla stratejik bir avantaja da sahip olacak.

SÜRPRİZ SALDIRI AVANTAJI

Yeni uçak ABD ile olan stratejik çekişmenin de önemli bir ayağı. Çin böylece Avustralya, Japonya, Kore Yarımadası alanında önemli bir avantaja sahip olacak. Aynı zamanda H-20 uçağı ile Pasifik okyanusunda sürpriz hava saldırıları yapma kabiliyetine de kavuşacak. 2018 yılında Çin dünyanın geri kalanından toplamından daha fazla balistik füze denemesi yaptı ve ülkenin nihai hedefi, Çin ordusunu 2050 yılına kadar birinci lige çıkarmak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir