Çin’in GPS’i resmen faaliyete geçiyor

Dünyada en çok kullanılan uydu navigasyon sistemi ABD’nin GPS’ine bir rakip daha geldi. Rusya ve Avrupa Birliği’nin ardından Çin’de Beidou sistemi ile dünyada kendi navigasyon sistemine sahip dördüncü ülke oldu


Çin’in GPS rakibi Beidou, son uydu fırlatmasının ardından tamamen çalışır duruma geldi. Beidou navigasyon ağındaki son uydu ile GPS’e yeni bir rakip de gelmiş oldu. Kendi küresel navigasyon uydu sistemleri olan ülkeler arasına Çin’de katılmış oldu. Böylece ana uydu navigasyon sistemi sayısı da dörde çıkmış oldu. ABD’nin GPS, Rusya’nın GLONASS, Avrupa Birliği’nin Galileo ve şimdi de Beidou. Hindistan ve Japonya daha küçük sistemler işletiyor.

ADINI BÜYÜK AYI’DAN ALIYOR

Çin’in alternatif sistemi Beidou, Büyük Ayı takımyıldızının Çince karşılığından adını almış bir sistem. Tamamlanması da yaklaşık 20 yıl sürdü. Çinli uzmanların, Beidou’nun GPS için küresel bir rakip olabileceği yönünde umutları var, ancak ABD seçeneği hala pazarda en büyük paya sahip. Uzmanlar, Çin’in yeni bir navigasyon ağına yönelik baskısının, özellikle silahlı kuvvetlerinde Amerika’nın GPS’sine olan bağımlılığını azaltma arzusundan kaynaklandığını söyledi.

İLK SİSTEMLER 1995’TE HAYATA GEÇTİ

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı dönemde kendi uydu navigasyon sistemlerini geliştirme üzerine oldukça emek ve para harcadı. GPS ilk olarak 1973’te ABD Savunma Bakanlığı tarafından teklif edilirken, Rus GLONASS sistemi altı yıl sonra 1979’da başladı. Her ikisi de 1995’te tamamen operasyonel olarak ilan edildi. GPS gibi çoğu sistem, bir sinyalin yerdeki bir noktaya ulaşması için gereken mesafeyi ölçmek için bir seferde dört uydu kullanarak çalışıyor.

20 UYDUDAN OLUŞUYOR

Çin, 1994 yılında navigasyon sistemini kurmaya başladı. Galileo ile ilgili çalışmalar daha sonra başladı, ancak AB ağının 2020 sonuna kadar tamamen faaliyete geçmesi bekleniyor. ABD, Rusya ve şimdi de Çin sistemlerinin kısmen ordular tarafından yönetiliyor. Galileo ağı tamamen sivil bir sistem. Bu sistemlerin dördü de en az 20 uydudan oluşuyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir