Çin ordusunun füzeleri ABD’yi karıştırdı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yılında sergilenen nükleer füzeler ABD’yi karıştırdı: Çin ordusu, ABD ve müttefiklerinin tamamını vurabilirler


Pekin hükümeti beklendiği üzere yeni nesil yerli silahlarını 1 Ekim’de dünyaya sergiledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yılı çerçevesinde başkent Pekin’de düzenlenen askeri geçitteki füzelerin yankıları sürüyor. ABD basınındaki haberlerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun nükleer başlık kapasiteli füzelerinin Washington yönetimi için alarm zillerinin çaldığının göstergesi oldu.

HAVA SAVUNMA TARTIŞMASI

AP ajansındaki haberde Çin’in sergilediği füzelerin ABD’yi vurabileceğine dikkat çekildi. AP’nin resmi Twitter hesabından paylaşılan notta, Çin’in dün sergilediği DF-41 (15 bin km menzilli nükleer füze) ile DF-17’nin (hipersonik füze) yarım içinde ABD’yi vurabileceği belirtildi. AP’nin haberinde ayrıca “Çin’in nükleer füzeleri ABD’yi 30 dakikada vurabilir ve ABD ile ABD’nin bütün müttefiklerinin hava savunma sistemlerini geçebilir” denildi. LiveScience sitesindeki haberde ise ABD’nin hava savunma sistemlerinin tamamının yetersiz olduğuna dair uzun süredir süren tartışmalar hatırlatıldı. LiveScience’taki haberde Çin’in füzeleri ile birlikte ABD’nin ülke genelindeki tüm hava savunma sistemlerini gözden geçirmek zorunda olduğunun altı çizildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir