“Çin’in füzeleri ABD üslerini saatler içinde yok edebilir”

Pasifik’teki gelişmelere dair önemli bir rapor yayımlandı. Avustralya merkezli düşünce kuruluşunun raporuna göre Çin’e ait füzeler Pasifik’te ABD üslerini saatler içinde yok edebilir


Avustralya’da bulunan Sidney Üniversitesi’ne bağlı ABD Araştırmaları Merkezi isimli düşünce kuruluşunun bugün bölgeye dair önemli bir raporu yayımlandı. Pasifik’teki gelişmelerin değerlendirildiği rapora göre Çin’e ait füzeler özellikle Batı Pasifik’teki ABD üslerini saatler içerisinde yok edebilir.

MİNİMUM 5500 KM MENZİL

“On yıldır ABD ordusu bütçesinde geciken ve tutarsız desteklerden dolayı ABD, Batı Pasifik’teki öncü güç olmayı Çin’e kaptırdı” denilen raporda “Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) ait, uzun menzilli füzeler Batı Pasifik’te bulunan neredeyse bütün Amerika güçleri, ortaklarının üsleri,  uçak pistleri, limanları ve askeri merkezleri için büyük tehdit” denildi. Raporda Avusturya’nın ABD’den bağımsız olacak şekilde askeri kapasitesini geliştirmesi gerektiği uyarısı yapıldı. Avustralya basınındaki haberlerde ise ülkenin n büyük ticaret ortağının Çin olmasına rağmen ABD’nin baskılarının ardından Avustralya’nın Huawei telefonlarına yasak getirdiği de hatırlatıldı. Haberlerde ayrıca Çin’in sahip olduğu kıtalararası balistik füzelerinin minimum kapasitesinin 5 bin 500 kilometre olduğunun altı çizildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir