“Çin’in dünyayı ele geçirmek için büyük planı”

Ekonomist John Mauldin, Forbes dergisindeki son yazısında bu başlığı kullandı. John Mauldin yazısında Çin’in 100 yıllık planını özetledi


Ekonomist John Mauldin, Forbes dergisindeki son yazısında “Çin’in dünyayı ele geçirmek için büyük planı” başlığını kullandı. Yazısında Çin’in 100 yıllık planını özetleyen Mauldin’e göre Batı kendi elleriyle Çin’i günümüzdeki süper güce dönüştürdü. Yazısında  “2000’lerin başında Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olup ABD ve Batı’ya entegre olduğu sırada kimse bugün gelinen noktayı görememişti” diyen yazar, “Hiçbir şey yapmamak seçenek değil, çünkü beğenin ya da beğenmeyin; dünya bizim birkaç yıl önce beklediğimizden farklı bir yerde. Üstelik sadece teknoloji açısından değil, jeopolitik ve sosyal olarak farklı yerdeyiz” yorumunda bulundu.

90 MİLYAR DOLARDAN 12 TRİLYON DOLARA

“Daha anlaşılır olmak için; Çin’in 1980’lerde GSYH’i günümüz kuru ile 90 milyar dolardı, şimdilerde ise 12 trilyon dolar” diyen John Mauldin, “Sovyetler çöktüğünde, tek güç ABD, her yerde fırsatlar gördü. Küreselleşme inanılmaz boyuta ulaştı…” değerlendirmesinde bulundu.

“KOMÜNİZMİ YENİLEDİLER”

Mauldin yazısında ayrıca “Özgürlük ve teknolojinin İkinci Dünya Savaşı ile Soğuk Savaş’ı kazandığını düşünüyorduk. Herkesin böyle düşündüğünü sanıyorduk. Ama Çin’de durum farklıymış. Komünizmden vazgeçmediler. Sisteme sadece adapte olmadılar, piyasaya yeniden sürdüler. Bugünkü Çin’in Mao komünizm ile alakası yok” ifadelerine yer verdi.

2049’U İŞARET

Ekonomist John Mauldin, yazısında “Çin’in ABD’nin hegemonyasını yıkmak için izlediği stratejiyi” anlatan Michael Pillsbury’in The Hundred-Year Marathon kitabına da atıf yaptı. Pillsbury’e göre Çin bunu 2049’da yani Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında yapmak istiyor.

‘KENDİ ELİMİZLE VERDİK’

Pillsbury’e göre Çin, Batı’yı demokrasi ve kapitalizme geçecekmiş gibi kandırdı. Amacı ise Batı’nın teknolojisine ulaşmaktı. Son 20-30 yıl içinde de Batı kendi eliyle tüm bildikleri vermekle yetinmedi, Çin’e milyarlarca dolarlık yatırımlar yaptı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir