Çin ordusunun askeri stratejisi: Go oyunu

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı Direktörü Robert Ashley, Çin’in modern askeri stratejisinin antik Go oyunu ile direkt bağlantılı olduğunu ileri sürdü


ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı Direktörü (DIA) Korgeneral Robert Ashley, ülkesinde düzenlenen CyberSat 2019 Konferansı’nda konuştu. General Ashley, Çin’in modern askeri stratejisinin Çin’de keşfedilen ve günümüzde de Asya genelinde oldukça popüler olan tarihi Go oyununa benzetti. Ashley, Çin’i tıpkı Go oyunundaki gibi Güney Çin Denizi ve uzayda yer kapmakla suçladı. Çin ve Rusya’nın geliştirdikleri karadan havaya güdümlü füzeler, lazerler, elektrikli jammerlar ve yazılımlarla ABD’nin uzaydaki uydularını gelecekte hedef alabileceğini kaydetti. Aynı konferansta konuşan General David Goldfein de 5 yıl içinde uzay teknolojisinde kullanılmak üzere 9 milyar dolarlık ek bütçe talep ettiklerini kaydetti.

17’DEN 3700 UÇAĞA

Öte yandan Çin Hava Kuvvetleri, pazartesi günü 70’inci yılını kutlayacak. Çin Hava Kuvvetleri’nde 70 yıl önce 9 saldırı, 2 bombardıman, 3 kargo, 1 iletişim ve 2 eğitim uçağı olmak üzere toplamda 17 uçak vardı. Şimdilerde ise Çin Hava Kuvvetleri’nde 3700’den fazla askeri jetin olduğu biliniyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir