Çin’i değiştirmeliyiz yoksa o bizi değiştirecek

ABD ve Çin karşılıklı olarak konsolosluklarını kapatırken gerilimi tırmandıracak bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, özgür dünya için Çin’in bir zulüm olduğunu söyledi ve ekledi: “Özgür dünya Komünist Çin’i değiştirmezse, Komünist Çin bizi değiştirecek.”


ABD Çin arasındaki gerilim tırmanarak devam ediyor. İki ülke birbirlerinin konsolosluklarını karşılıklı olarak kapatmaya kadar ilerledi. Amerikan hükümetinin hafta başında Houston’daki Çin konsolosluğu kapatınca Çin de misilleme yaparak ABD’den Chengdu kentindeki konsolosluğunu kapatmasını istedi. Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin’in bu kararının ABD’nin haksız kararına yönelik meşru ve gerekli bir cevap olduğunu söyledi. 

FRANKENSTEIN YARATTILAR

Gerilimi tırmandıran bu adımların ardından ABD’den bir de çok sert bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, özgür dünya için Çin’in bir zulüm olduğunu söyledi ve ekledi: “Özgür dünya Komünist Çin’i değiştirmezse, Komünist Çin bizi değiştirecek.” 

Pompeo, ABD-Çin ilişkilerini daha da kötüleştirecek bu konuşmada eski başkanlardan  Richard Nixon’ın 1970’lerde dünyayı Çin’in Komünist partisine açarak yaptıklarından endişe ettiğini söyledi. Pompeo, Başkan Nixon’ın, dünyayı Çin Komünist Partisi’ne açarak bir ‘Frankenstein yarattığını da belirtti. 

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’den Körfez çıkarması

Çin, gelirlerinin yüzde 70’i petrol ve diğer doğal zenginliklere bağlı olan Körfez ülkeleri üzerinde gücünü artırıyor. Bölgedeki bazı ülkelerin petrol ihracatının yüzde 70’ini tek başına karşılayan Çin, teknoloji şirketleri ve kamu firmalarıyla Arap ülkelerinde nüfuzunu ciddi bir şekilde artırıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir