Çin’e çip gönderen profesöre 219 yıl hapis istemi

ABD’de Çinli bir profesör 219 yıl hapis istemi ile yargılandı ve suçlu bulundu. 18 suçtan yargılanan Yi-Chi Shih, izinsiz bir şekilde yüksek teknoloji barındıran çipleri Çin’e ihraç etmekle itham ediliyor


California Üniversitesi’nde yarım zamanlı çalışan Yi-Chi Shih adlı profesör 219 yıllık ceza ile karşı karşıya. Çin’e askeri amaçlı kullanılan çipleri ihraç etmek ile suçlanan profesör hakkında mahkeme suçlu olduğuna hükmetti. 64 yaşındaki Yi-Chi Shih’nin International Emergency Economic Powers Act olarak bilinen izinsiz ihracat yasasına muhalefet ettiği için altı haftadır yargılanıyordu.

18 SUÇTAN YARGILANDI

Çinli bir firma olan Chengdu GaStone Technology Company’ye (CGTC) satılan çipler monolithic microwave integrated circuits (MMICs) olarak biliniyor. Aynı zamanda firmanın eski Başkanı olan Yi-Chi Shih, ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış çıkarlarına aykırı hareket etmekle de suçlanıyor. Yi-Chi’nin suçlu bulunduğu konular arasında posta sahtekarlığı, yanlış vergi beyanı ve devlet yetkililerine yanlış beyan da var. Toplamda ise 18 suçtan yargılandı.

Çiplerin “füze, füze güdüm sistemleri, savaş jetleri, elektronik savaş ekipmanları, elektronik savaş karşı önlem ekipmanları ve radar uygulamaları” için kullanıldığı belirtildi. Endüstriyel casusluk, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının önemli noktalarından birini oluşturuyor. ABD, aralarında Huawei’nin de bulunduğu pek çok Çin menşeli firmayı ABD şirketlerinden teknoloji çalmakla suçlamıştı. Yi-Chi’nin cezasının onaylanması, daha sonraki bir tarihte gerçekleşecek.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir