Çin’den yeni Ortadoğu mesajı

İran ile ABD arasında yaşanan gerilim ile Çin, Ortadoğu konusunda daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ortadoğu konusunda Rusya ile aynı pozisyonda olduklarını açıkladı


ABD’nin 3 Ocak tarihinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta drone saldırısı ile İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından bölgede artan gerginlik nedeniyle Çin, Ortadoğu meselelerinde daha fazla ön plana çıkmaya başladı. İran’ın dün ondan fazla balistik füze ile Irak’taki ABD üslerini hedef almasının ardından Tahran  -Washington arasındaki gerginlik ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarıyla yerini sakinliğe bıraktı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang’ın günlük basın toplantısında ise Ortadoğu meselesi gündeme geldi.

‘BAKIŞ AÇIMIZ RUSYA İLE AYNI’

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Ortadoğu konusunda Pekin hükümetinin duruşunu özetledi. Sözcü Geng Shuang, “Ortadoğu konusunda Rusya’nın da dahil olduğu birçok taraf ile yakın iletişim halinde olduklarını” belirterek “Çin ve Rusya’nın Ortadoğu konusunda çok yüksek seviyede aynı bakış açısı ve pozisyona sahip olduklarını” kaydetti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

HSBC’den ilginç Hong Kong çıkışı

Çin’in Hong Kong’ta gündemine aldığı güvenlik yasası ile tartışmalar devam ederken Çin’e beklenmedik bir yerden destek geldi. Adını Hong Kong’tan alan İngiliz HSBC bankası yasayı desteklediğini açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir