Çin’den Ortadoğu için görülmemiş diplomasi

Pekin hükümeti, İran ile ABD arasında artan gerginliği azaltmak için şimdiye kadar hiç ortaya koymadığı diplomasiyi yürüterek Ortadoğu’daki gerginliği azaltmaya çalışıyor


ABD’nin İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından Çin, daha önce hiç görülmemiş bir diplomasi trafiğini hayata geçirdi. Uluslararası krizlerde geri planda kalmayı tercih eden Pekin yönetimi, bu geleneğini Süleymani’nin öldürülmesinden sonra terk etti. Çin merkezli People’s Daily China sitesindeki habere göre Çinli diplomatlar, suikastın yaşandığı Cuma sabahından bu yana bölgedeki tansiyonu düşürmek için yoğun mesai harcıyor.

TELEFON DİPLOMASİSİ DEVREDE

People’s Daily China sitesindeki habere göre Çinli diplomatların önceliği İran – ABD arasındaki krizin sıcak bir çatışmaya dönmesini ve krizin derinleşmesini engellemek. Bu kapsamda Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin, Cumartesi gününden bu yana İran, Rusya ve Fransa’daki mevkidaşları ile görüştü. Çin’in Komünist Partisi politbüro üyesi olan ve ülkenin en önemli diplomatlarından olan Yang Jiechi’nin ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefon görüşmesi yaparak taraflara tansiyonu düşüme çağrısı yaptı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir