Çin’den Güney Kore – Kuzey Kore görüşmelerine destek

Dış politikasında aktif bir siyaset izlemeye devam eden Çin’den “düşman kardeşler” Güney Kore ve Kuzey Kore hakkında açıklama geldi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iki ülkenin ilişkilerinin geliştirmesini desteklediklerini açıkladı


ABD’nin Kuzey Kore ile başlattığı diplomaside saha dışında kalmak istemeyen Çin hükümeti bölgedeki etkinliğini artırmaya devam ediyor. Bir süredir tarihte hiç olmadığı kadar aktif bir dış politika izlemeye başlayan Çin yönetimi, Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine de müdahil oluyor.

‘DESTEKLİYORUZ’

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile görüştü. Çin Devlet Televizyonu’nun haberine göre Çin lideri Xi Jinping ülkesinin Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini desteklediğini iletti. Çin’in ayrıca Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki barış görüşmelerinin yeniden canlanmasını da desteklediği kaydedildi.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir