Çin’den Apple’a isyancı tepkisi

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki gösteriler nedeniyle Pekin – Washington hattı gerilmeye devam ediyor


Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 18’inci haftasına giren Pekin karşıtı gösteriler aralıksız sürüyor. Gösteriler dünya basınında birinci sıradaki yerini koruyor. Çin hükümetinden ise ABD merkezli şirketlere tepkilerin de tonu giderek sertleşiyor.

KARŞILIĞI OLACAK

Çin devletine bağlı televizyon kanalları ile Çinli şirketler ABD Basketbol Ligi NBA ile ilişkilerini Hong Kong krizi nedeniyle iptal etmişti. Son olarak ise Çin devletinden ABD’li teknoloji devi Apple’a sert tepki geldi. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı olan People’s Daily’de yayımlanan yorumda ‘Hong Konglu yağmacılara destek olduğu’ gerekçesiyle Apple uyarıldı. Yorumda Hong Kong’da kimliği bilinmeyen kişiler tarafından geliştirilen ve göstericilerle polislerin yerlerini belirten HKmap.live isimli uygulamaya App Store’a alan Apple için “Yağmacıları korumak, işte Apple tam olarak bunu yapmıyor mu” denildi ve bunun bir karşılığının olacağı kaydedildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir