Çin’den ABD’ye medya misillemesi

ABD’nin Çin medyası üzerine olan baskısı karşısında Çin de ülkedeki dört büyük Amerikan kuruluşunun finansal ve şirket bilgileri ile çalışan bilgilerini istedi. Karar ABD’ye karşı bir misilleme olarak alındı


Çin, Washington’un Çin devlet kontrolündeki haber kuruluşlarından finansal taleplerine karşı yanıt olarak Associated Press de dahil olmak üzere dört ABD medya şirketinden personel ve finans bilgilerini talep etti. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian yaptığı açıklamada, AP, United Press International, CBS ve National Public Radio’nun personeli, mali işlemleri, gayrimenkul sahipliği ve diğer konularla ilgili beyanlarda bulunmak için yedi gün süre verildiğini açıkladı.

MANTIKSIZ BİR BASKI

Zhao günlük brifinginde, “Çin’in aldığı önlemlerin tamamen gerekli karşı önlemler olduğu ve ABD tarafının ABD’deki Çin medya ajanslarında mantıksız bir şekilde baskı uygulaması ile ortaya çıkan tamamen meşru savunma olduğuna dikkat edilmelidir” dedi. Trump yönetimi geçtiğimiz ay, hükümete ve iktidardaki Komünist Partiyle olan bağları nedeniyle yabancı misyonlar olarak düşünülmesi gereken örgütlerin listesine dört Çin medya organını eklemişti.

SOĞUK SAVAŞ DÜŞÜNCESİ

Zhao, son ABD politikalarının Çin medyasının itibarına ve imajına zarar verdiğini, faaliyetlerini etkilediğini ve “Çin ile ABD arasındaki normal insan-insan alışverişine ciddi şekilde müdahale ettiğini” söyledi. Trump yönetiminin hamlelerinin “Soğuk Savaş düşüncesinden” kaynaklandığını ve Washington’un uzun süredir benimsediği basın özgürlüğüne karşı çıktığını söyledi. Zhao, “Çin, ABD’yi derhal seyrini değiştirmeye ve hatalarını düzeltmeye ve Çin medyasına siyasi baskısını ve mantıksız kısıtlamalarını durdurmaya çağırıyor” dedi.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir