Çin’de 10 farklı Müslüman grup bulunuyor

1400 yıldır İslam dininin azınlıklar tarafından yaşatıldığı Çin’deki 56 farklı etnik unsurdan 10’u Müslüman. Çin’deki en kalabalık Müslüman grup olan Hui’ler ardından ise Uygur Türkleri geliyor.


Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de 56 farklı etnik unsur bulunuyor. Bunlardan 10’unu Müslümanlar oluşturuyor. Müslüman azınlıkları oluşturan Hui, Kırgız, Kazak, Uygur, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik grupları yoğun olarak Çin’in kuzeyinde yaşıyor. Hui’ler ile Uygurların Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi isimli özerk yönetimleri bulunuyor. Resmi rakamlara göre Çin’de 20 milyonu aşkın Müslüman yaşıyor. 

40 BİN CAMİ – MESCİT VAR 

İslam’ın Çin’e girişinin 1400 yıl öncesine kadar gittiği biliniyor. İlk caminin 8’inci yüzyılda inşa edildiği Çin’de günümüzde 40 bine yakın cami ve mescidin olduğu tahmin ediliyor. Bu ibadethanelerin 25 bini yakını Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunuyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Çin’deki Müslümanlarla ilgili en çok tartışmanın yaşandığı bölge diyebiliriz. ABD ve Batı çok sık şekilde Çin’in Sincan’da hak ihlallerine başvurduğunu dile getiriyor. Pekin yönetimi ise “Müslümanları haksız yere hapsettikleri, camileri yıktıkları” gibi iddiaları reddediyor. Sincan bölgesinin yüzde 45’ini yani Uygur Türkleri oluşturuyor. Yine Çin resmi rakamlarına Uygur Türkleri’nin sayısı 9 milyon civarında. Ancak Uygur Türkleri sayılarının 15 milyona yakın olduğunu dile getiriyor. Uygur Türkleri ayrıca 1955’ten bu yana yaşadıkları bölgeye “Doğu Türkistan” diyor, Çin hükümeti ise bölgeyi Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak adlandırıyor. 

ÇİNCE KONUŞUYORLAR 

Çinli Müslümanlar olarak da bilinen Hui’ler ise Çin’deki en kalabalık Müslüman etnik azınlığını oluşturuyor. Sayılarının 10 milyonu geçtiği düşünülüyor. Hui Müslümanları ayrıca Çin’de ana dilleri Çince olan tek Müslüman azınlık grup olarak kabul ediliyor. Ningşia Hui Özerk Bölgesi dışında Yunnan eyaletinde 700 bin Çinli Hui Müslümanı olduğu tahmin ediliyor. 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir