Çin ve ABD’nin uzay savaşı derinleşiyor

ABD yönetiminin yeni Uzay Kuvvetleri kurmasına Çin’den cevap geldi: Bu adım direkt olarak uzay barışı ve güvenliğini tehdit ediyor


Çin ile ABD arasındaki rekabet artık resmen uzaya taşındı. İlk insanlı uzay misyonunu 2003 yılında gerçekleştiren Çin yönetiminin bu alanda ABD ve Rusya’nın önüne geçtiğine dair birçok haber yayımlanıyordu. ABD basınında sık sık “Washington yönetimi, Çin’in uzay faaliyetlerine karşı harekete geçmeli” şeklinde yorumlar yayınlanıyordu. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Cuma günü ülkesinin yeni savunma bütçesini 738 milyar dolar olarak açıkladı ve yeni Uzay Kuvvetleri’nin kurulduğunu duyurdu. ABD’nin Uzay Kuvvetleri’ne Çin’den tepki ise Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD’nin Uzay Kuvvetleri’ni uzayın barışına ve güvenliğine yönelik direkt bir tehdit olarak değerlendirdi. Sözcü Geng Shuang, ABD’nin attığı adımlardan “derin endişe” duyduklarını da dile getirdi.

ÇİN VE RUSYA’YA DİKKAT ÇEKİLMİŞTİ

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan bir raporda Çin ve Rusya’nın olası bir kriz anında ABD ve müttefiklerine ait uyduları yok edebilecek teknolojiyi geliştirdikleri ileri sürülmüştü. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Shuang ise ülkesinin uzayı silahlandırdığına dair iddiaları kesin bir dille reddetti.

16 BİN KİŞİ GÖREV YAPACAK

ABD’nin Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın başına General Jay Raymond getirildi. ABD basınındaki haberlere göre Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nda 16 bin kişi görev yapacak.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir