Çin ve ABD ordularının askeri güçleri

Çin ile ABD arasındaki mücadele son zamanlarda en çok askeri alanda yaşanıyor. ABD süper güç hakimiyetini sürdürmek isterken, Çin ise ordusunu modernize etmek ve güçlendirmek üzerinde çalışıyor


Çin, süper güçler yarışında en önemli başlıklardan biri olan askeri kapasite alanında ciddi bir hız artırdı. Ülkenin lideri Xi Jinping, Ocak 2018’de yaptığı bir konuşmada ordusuna “Hazır olun” emri vermişti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un da güvenlik stratejilerini artık Rusya’ya göre değil de Çin’e karşı belirleme kararı aldığı ortaya çıkmıştı. Gelin Çin’in sahip olduğu askeri güç ile ABD’nin sahip olduğu askeri kapasiteye bir göz atalım:

EN ÇOK ASKER ÇİN’DE

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nda yaklaşık 2 milyon 200 bin asker görev yapıyor. ABD’de bu rakam 1 milyon 400 bin civarında. Dolayısıyla dünyaca en çok askere sahip ülke Çin. İnsan gücü açısından yapılan analizlere göre ise Çin: 752 milyon, ABD: 144 milyon 872 bin kişi çıkıyor. Öte yandan Çin’in 6 bin 500 tankı varken, ABD’de yaklaşık 3 bin tank bulunuyor. Çin’de denizaltı sayısı 70, ABD’de ise 73. Ayrıca Çin, balistik füze kapasiteli 6 denizaltıya sahipken, ABD’de aynı kapasitedeki denizaltıdan 14 adet var.

Çin ordusunda 2 bin 500 adet saldırı uçağı bulunurken, ABD’nin elinde 3 bin 680 saldırı uçağı var.  Çin’in Tip 55 serisi savaş gemilerinin ilki suya indirildi. Aynı zamanda ikinci uçak gemisi üzerinde de çalışıyorlar. ABD’nin 10 adet savaş gemisi var.

NÜKLEER KAPASİTEDE FARK BÜYÜK

Çin savunma harcamalarını 20 yıldır arttırıyor. Çin’de 250 her an fırlatılmaya hazır nükleer başlık bulunuyor. ABD’de bu rakam çok daha yüksek: Bin 797.  Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) verilerine göre askeri harcama sıralamasında Çin, ABD’nin arkasında geliyor. İki ülke arasında bu alanda ciddi bir fark olsa da Pekin yönetimi harcamalarını artırıyor. ABD’nin 2018 yılı savunma bütçesi 700 milyar dolarken, Çin 300 milyara yaklaştı.

EN GÜÇLÜ ORDU ABD’DE

Öte yandan Çin’de askeri emir-komuta zincirinin, bütün hayati bölümleri içerecek şekilde gerçek bir ortak karargah geliştirmek adına yenileniyor. Tek koltuklu J-20 jetlerinin kullanıma hazır olduğu söyleniyor. Beşinci nesil jet olarak bilinen bu seride, görünmez bir teknoloji, ses hızını aşan bir kapasite ve yüksek bir havacılık teknolojisi var.  En güçlü ordular listesinde ise ABD birinci sırada yer alırken, Rusya ikinci, Çin üçüncü sırada bulunuyor. Ülke dışı üsler açısından da ABD oldukça ileride. ABD’nin 70 farklı ülkede askeri üssü varken, Çin’in sadece 2 denizaşırı ülkede üssü bulunuyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir