Çin Ulusal Halk Kongresi’nde gündem Hong Kong

Kovid-19 nedeniyle 2 ay ertelenen Çin Ulusal Halk Kongresi, bugün başladı. Gündemde ise Hong Kong Güvenlik yasası var


Kovid-19’dan dolayı 2 ay ertelenen Çin Ulusal Halk Kongresi bugün başkent Pekin’de başladı. Kongre’de Hong Kong adımı yine dünya basınının gündemine oturdu. Çin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde hükümet karşıtı gruplarla mücadelede ulusal güvenliği güçlendiren mevzuat çıkarmasına izin verecek bir karar tasarısı sunacak.

TASARI YASAMA MECLİSİ’NDE

Çin Ulusal Halk Kongresi’nde Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası, Yasama Meclisi’ne gönderildi. Çin basınında “Yasa ile ayrılıkçılığa ve dış müdahaleye sıfır tolerans gösterilecek. ABD’nin tehditleri işe yaramayacak” yorumları yapılıyor. Batı basınında ise “Yasa ile Çin, Hong Kong’un Özel İdare statüsünü hiçe sayacak” deniliyor.  

YASA NE ANLAMA GELİYOR

Tasarının yasalaşması halinde Hong Kong’daki gösterilere katılanlar ‘ayaklanma ve suç işlemenin’ yanı sıra ‘yıkıcılık ve vatana ihanet’ gibi daha ciddi suçlarla da yargılanacak.

HONG KONG’UN STATÜSÜ

1997’deki imzalanan ve 2047’de bitecek olan ‘kira sözleşmesiyle’ İngiltere’den Çin’e devredildi. Çin “tek ülke, iki sistem” politikası üzerinden Hong Kong ile bağını koparmak istemiyor. Çin’e sadece dış politika ve savunma gibi alanlarda bağlı. Hong Kong ve Macao dünyanın en uzun deniz köprüsü ile ana kara Çin’e bağlandı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir