Çin Ulusal Halk Kongresi: İki Toplantı zamanı

Kovid nedeniyle 2 ay ertelenen Çin’de Ulusal Halk Kongresi 22 Mayıs’ta Pekin’de gerçekleştirilecek. Peki nedir bu İki Toplantı?


Çin’in en önemli siyasi etkinliği Kovid-19 nedeniyle ertelenmişti. Pekin’de 5 bin üye toplanıyor. Büyük toplantı 22 Mayıs’ta yapılacak. Peki nedir bu iki toplantı / liang hui?

LORDLAR KAMARASI

Özetle Çin’in en yüksek yasama ve danışma organlarının yıllık toplantısı. İngiliz Lordlar Kamarası veya ABD Senatosu’na benzetiliyor. Ülkenin dört bir yanından gelenler önerilerini söylüyor. İlk önce Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) yapılıyor. Farklı yerlerden gelen 2,200 kişi önerilerini söylüyor. İki hafta gündemi tartışıyorlar. Hükümete tavsiyeler yapıyorlar.

YILLIK KARARLAR ÇIKIYOR

2. Toplantıyı Ulusal Halk Kongresi yapıyor. Bu da 2,957 üye ile dünyadaki en büyük parlamentosu. Ulusal Halk Kongresi üyeleri eyalet ve bölgelerden seçiliyor. Bazı üyeler uzmanlıklarına göre seçiliyor. South China Morning Post gazetesine göre üyelerin söz hakkı sınırlı ve basın toplantıları da kurgulanmış oluyor. İki toplantıdan çıkan sonuçlar yıllık iç-dış politikaları belirliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’i değiştirmeliyiz yoksa o bizi değiştirecek

ABD ve Çin karşılıklı olarak konsolosluklarını kapatırken gerilimi tırmandıracak bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, özgür dünya için Çin'in bir zulüm olduğunu söyledi ve ekledi: “Özgür dünya Komünist Çin'i değiştirmezse, Komünist Çin bizi değiştirecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir