Çin, Türkiye’nin Libya adımlarını yakından izliyor

Çin basınında Türkiye son zamanlarda en çok Libya ile ilgili gelişmelerde haber oluyor. Berlin’de yarın yapılacak Libya Zirvesi’ne katılacak olan Pekin hükümeti, Libya’ya askeri müdahaleye karşı çıkıyor


Dünya basınında son günlerde en çok tartışılan konuların başında Libya krizi geliyor. Tartışmalarda genellikle Çin ana aktör olarak görülmüyor. Ancak Pekin hükümeti özellikle ABD’nin İranlı general Kasım Sülaymani’yi öldürmesinin ardından bölgedeki etkinliğini artırıyor. Diplomasi anlayışı gereği hiçbir ülkede silahlı bir grubu desteklemeyen ve küresel krizlerde tonunu orta seviyede tutan Çin yönetimi, Türkiye’nin Libya konusunda attığı adımları ise yakından izliyor.

EN ÇOK LİBYA KONUSU GÜNDEMDE

Çin basınında son günlerde Türkiye ile ilgili en çok Libya gelişmeleri takip ediliyor. Çin basını özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği her sözü anında sosyal medya hesaplarından okuyucularına aktarıyor. Pekin yönetimi yarın Almanya’nın başkenti Pekin’de yapılacak Libya Konferansı’na da katılacak. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 19 Ocak’ta Berlin’de yapılacak Libya Konferansı’nda ülkeyi ÇKP Dışişleri Çalışma Komitesi Ofisi Başkanı Yang Cieçı’nın temsil edeceği açıklandı. Çin, Libya’da çatışmaların son bulmasını istiyor. Geçtiğimiz hafta Mısır’a giden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi “Libya’nın Libyalılar tarafından yönetilmesini destekliyoruz. Libya’da barışı desteklemek için birçok farklı oluşum ile görüşüyoruz” demişti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir