Çin ticaret savaşını 7 yılda kazanacak

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları için ilginç bir kehanet geldi. ABD’li düşünce kuruluşu Independent Strategy, Çin’in yedi yıl içinde teknolojik bağımsızlığını ilan ederek savaşı kazanacağını söyledi.


Çin ile olan ticaret savaşında çok ilginç bir kehanet geldi. ABD’li bir düşünce kuruluşu olan Independent Strategy Başkanı David Roche, Çin’in bu savaştan yedi yıl içinde galip olarak ayrılacağını iddia etti. ABD’nin Çin ile olan ilişkilerinin hiçbir zaman düzeltilemeyecek şekilde bozulduğunu söyleyen Roche, yedi yıl süresince Çin’in gerekli teknolojik adımları atarak teknolojide ABD’ye ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracağını da vurguladı.

TEKNOLOJİ BAĞIMSIZLIĞINI İLAN EDECEK

CNBC kanalında bir programa katılan Roche’un bu iddiasında bağımlılık yapan temel alanlar ise yarı iletkenler, modemler ve jet motorları gibi yüksek teknoloji gerektiren üretim süreçleri. Roche, Çin’in yedi yıl içinde ‘teknoloji bağımsızlığını’ ilan edeceğini de vurguladı. Teknolojideki bu bağımsızlık ihtiyacının oluşmasına neden olan gelişmeler ise Google’ın android işletim sisteminden Huawei’yi çıkarma kararı ve Huawei’nin ABD’de yasaklı firmalar listesine eklenmesi ile birlikte ihtiyaç biraz daha ortaya çıktı.

MADE IN CHINA YARDIMCI OLACAK

Made in China 2025 stratejisinin de bu anlamda önemi artmış durumda. Örneğin Çin’in çip teknolojisinde bağımsız hale gelmesi de bir süre daha sürecek. Yarı iletkenlerde 2020’de yüzde 40’lık bir bağımsızlık elde edilirken 2025 yılında bu rakamın yüzde 70 düzeyine çıkması tahmin ediliyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir