Çin resmen BM anlaşmasında

Uzun süredir konuşulan Çin’in BM Silah Ticareti Anlaşması’na dahil olma süreci resmen bitti. Tüm yasal prosedürler tamamlanırken anlaşma dokuz ay sonra yürürlüğe girecek


Çin uzun zamandır görüşmelerin sürdüğü Birleşmiş Milletler (BM) Silah Ticareti Anlaşması’na resmen dahil oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in BM Silah Ticareti Anlaşmasına resmen katıldığını bildirdi. Beijing’te bir basın toplantısında konuşan bakanlık sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in anlaşmaya katılmak için tüm yasal prosedürleri tamamladığını bildirdi. Anlaşma 90 gün sonra Çin için yürürlüğe girecek. Çin’in BM daimi temsilcisi Zhang Jun, belgeyi BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e sundu.

107’İNCİ ÜLKE OLDU

Böylece Çin, anlaşmanın amaçlarını ve hedeflerini desteklediğini ve uluslararası silah ticaretini düzenlemek ve yasadışı silah transferine karşı mücadele etmek için gerekli önlemleri almayı da kabul etmiş oldu. Çin, Nisan 2013’te BM tarafından onaylanan ve Aralık 2014’te yürürlüğe giren anlaşmaya katılacak 107’nci ülke oldu. Anlaşma geleneksel silahlarda uluslararası ticareti… ​​düzenlemek için mümkün olan en yüksek ortak uluslararası standartları oluşturmayı ve geleneksel silahlarda yasadışı ticareti önlemeyi ve ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

AVUSTRALYA’YA CEVAP

Çin Dışişleri Bakanlığı, ülke yasalarına uyan yabancıların güvenlik ve hakları konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını söyledi. Sözcü Zhao Lijian “Çin’deki yabancıların yasalara uydukları sürece güvenlik ve meşru haklarından endişe etmelerine gerek yok” dedi. Zhao’nun bu yorumu, Avustralya’nın vatandaşlarının Çin’de “keyfi gözaltı riski altında olabileceğini” açıklamasının ardından geldi.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir