Çin ordusunun ilk yerli yapım savaş gemisi Tayvan Körfezi’ne ilerliyor

Çin ile ABD’yi sık sık karşı karşıya getiren Tayvan Boğazı’nda sular yeniden ısınacak. Çin ordusunun ilk yerli yapım savaş gemisi olan Shandong’un Tayvan Boğazı’na doğru ilerlediğini duyuruldu


Çin ile Tayvan’ı birbirinden ayıran 180 kilometre genişliğindeki Tayvan Boğazı’nda sular yeniden ısınıyor. Tayvan Boğazı, Çin ile ABD’yi sık sık karşı karşıya getiriyor. Pekin hükümetinin son hamlesinin ise iki ülke arasındaki politik krizleri körükleyebileceği belirtiliyor. Çin basınındaki haberlere göre Çin Donanması’na ait ülkenin ilk yerli yapım savaş gemisi olan Shandong, Tayvan Boğazı’na doğru ilerliyor.  

TAYVAN’DA SEÇİM VAR

Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Shandong’un Tayvan Boğazı’na doğru ilerlediği kaydedildi. Açıklamada Çin donanmasına ait gemilerin de eşlik ettiği Shandong’un yakından takip edildiği ve herhangi bir egemenlik ihlalinin yaşanmaması gerektiği belirtildi. Çin’in savaş gemisi hamlesi Tayvan’da 11 Ocak 2020’de yapılacak başkanlık seçimi öncesinde gelmesine dikkat çekiliyor. Çin hükümeti Tayvan’ı “23’üncü eyaleti” olarak görüyor “kutsal Çin toprağı” kabul ediyor. Buna karşılık ABD yönetiminin ise bölgeye yatırımları aralıksız sürüyor. Çin ile Tayvan arasındaki krizleri değerlendiren ABD, 2010 yılından bu yana Tayvan’a 15 milyar dolarlık silah sattı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir