Çin ordusu, Rusya ve İran ile tatbikat yapacak

Çin ordusunun Rusya ve İran orduları ile birlikte ortak tatbikat yapacağı açıklandı. Rusya ile karşılıklı işbirliğini artıran Çin, diğer taraftan İran ile de ilişkilerini geliştiriyor


Çin ordusunun Rusya ve İran orduları ile ortak donanma tatbikatı yapacağı duyuruldu. Açıklama İran kanadından geldi. İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi, ortak tatbikatın Umman Denizi’nde yapılacağını kaydetti. İran ordusundan yapılan açıklamada üçlü ortak tatbikatın tarihine dair ise herhangi bir detay verilmedi. Tuğamiral Hanzadi, ortak tatbikatın ABD’ye karşı olduğunu kaydetti.

SUUDİ ARABİSTAN İLE DE TATBİKAT

Rusya ile her alanda işbirliğini artıran Çin yönetimi, diğer taraftan da Ortadoğu’daki varlığını artırıyor. Pekin hükümetinin bölgede iki güçlü rakip olan İran ve Suudi Arabistan ile de ilişkilerini güçlendirmesi yakından izleniyor. İran ile ortak tatbikat yapacak Çin ordusunun yakın zamanda Suudi Arabistan Donanması ile de ortak tatbikat yapacağı biliniyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir