Çin ordusu Hong Kong’a girebilir

Aylardır süren protestolar sonucu Hong Kong lideri Carrie Lam, bölgedeki ayaklanmanın daha da kötüye gitmesi halinde Çin ordusunun şehre girebileceğini söyledi


Hong Kong’da dört aydır süren protestolar süresince birçok kez medyanın karşısına geçen Hong Kong lideri Carrie Lam, protestoculara gözdağı verdi. Lam, şehrin aylar boyunca çok kötü bir şekilde yara aldığını ve ayaklanmanın ilerleyen günlerde daha da kötüye gitmesi halinde Çin ordusunu bölgeye giriş yapacağını açıkladı. Lam’in yaptığı bu açılama sonrasında, gözler Hong Kong anayasasına çevrildi. Anayasada Çin’in bölgeye müdahale edebileceği ifade edilirken, müdahalenin hangi şartlarda gerçekleştirileceği ise adeta bir merak konusu oldu.

“BARIŞÇIL BİR HAREKET DEĞİL”

Dış etkenlerin de etkisiyle protestoların bu seviyelere geldiğinin altını çizen Lam, yapılan bu protestonun demokrasi için barışçıl bir hareket olmadığının altını çizdi. Bölgede yaşanan bu sorunu kendi içlerinde çözüme kavuşması gerektiğini de vurgulayan Lam, “Bu problem merkezi hükümetin yani Hong Kong’un sorunu. Bu sorunu kendi içimizde çözmemiz gerekiyor. Ancak bu durumun daha da kötüye gitmesi durumunda hiçbir seçenek göz ardı edilemeyecek” ifadelerine yer verdi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs ticaret anlaşmasını da baltalayacak

Virüs ABD-Çin ilişkilerini zedelemeye doğru gidiyor. İki ülkenin de ekonomilerindeki zarar nedeniyle ateşkes sonrası ikinci faz görüşmelere geçmeyebileceği belirtiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir