Çin ordusu denizde büyük oynuyor

Bölgesinde denizlerde çeşitli sorunlar yaşayan Çin, donanmasını uzak görevler yapabilecek kabiliyetler kazandırıyor. İki küçük uçak gemisini bünyesine katan Çin ordusu tersanelerde yenilerini de ürettiriyor. Bir gemi 30 helikopter ve 900 asker taşıyabiliyor


Çin ve ABD arasındaki askeri rekabet daha da keskinleşiyor. Çin, ABD Deniz Piyadeleri gibi bir keşif rolü oynayacak gemiler ve birlikler oluşturuyor. Bu mobil gücün ABD’nin Asya dışındaki gücüne meydan okuyarak uzak çatışmalarla mücadele edebilmesi bekleniyor. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Amerikan’ın gücüne daha fazla meydan okumaya hazırlanıyor. Çin tersaneleri, ilk iki Tip 075 amfibi saldırı gemisini teslim etti.

KÜÇÜK UÇAK GEMİLERİ

Yeni gemilerin uydu görüntülerini ve fotoğraflarını inceleyen batılı askeri uzmanlara göre, 40 bin tonluk Tip 075 gemileri 900 adede kadar asker ve ağır ekipman ile küçük bir uçak gemisi. Gemiler ilk etapta 30’a kadar helikopter taşıyacak. Daha sonra Çin, ABD F-35B gibi kısa kalkış ve dikey kalkış yapabilen uçaklarla bu gemilere savaş uçağı da yükleyebilir.

İKİ GEMİ GÖREVE BAŞLADI

İlk Tip 075 geçtiğimiz eylül ayında ve ikincisi de nisanda piyasaya sürüldü. PLA donanmasının bu gemilerden yedi veya daha fazlasına sahip olmayı hedeflediği belirtiliyor. Çinli askeri yorumcular, Çin’in tersanelerinin şu anda amfibi gemileri çok hızlı bir şekilde inşa edebildiklerini belirtiyor.

ABD GERİLİMİ ARTIRIYOR

Geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pekin’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik iddialarının çoğunu yasadışı ilan etmişti.  Çin ise ABD’nin pozisyonunun bölgedeki gerilimleri artırdığını ve istikrarı zayıflattığını söylemişti. Dün ayrıca ABD bölgedeki müttefiklerine Çin tehdidine karşı askeri destek vereceğini de açıkladı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir