Çin, Libya’da yeni bir başlangıç bekliyor

Dünyanın gözü son günlerde Libya’da. Önce Moskova’da Türkiye – Rusya inisiyatifinde gerçekleştirilen ateşkes görüşmelerinin ardından müzakereler Berlin’de devam etti. Çin de süreci yakından takip ediyor. Berlin’de Çin’i temsil eden Devlet Başkanı Xi Jinping’in özel temsilcisi Yang Jiechi, ülkesinin görüşlerini aktardı


Dünya siyasetini son günlerde en çok meşgul eden konuların başında Libya krizi geliyor. Türkiye – Rusya inisiyatifinde Moskova’da Libya’daki taraflar ateşkes için bir araya getirildi. Masada her ne kadar ateşkes anlaşması imzalanmasa da Libya’da sahada çatışmalar durdu. Moskova zirvesinin ardından ülkeler bu kez geçtiğimiz Pazar günü Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi. 55 maddelik bir sonuç bildirisi imzalayan ülkeler, Libya’da kalıcı barış için çalışmalara devam edeceklerini duyurdu. Çin hükümeti de en başından bu yana Libya krizini yakından takip ediyor. Berlin’deki zirvede Çin’i Devlet Başkanı Xi Jinping’in özel temsilcisi olan Yang Jiechi temsil etti.

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Çinli diplomat Yang Jiechi’nin Berlin’deki izlenimleri Çin’in Xinhua haber ajansında yayılandı. Haberde Yang’ın “Berlin’deki zirvenin ardından Libya’da siyasi bir çözüm için yeni bir başlangıcın oluştuğunu umuyoruz” sözlerine yer verildi ve Çin’in Libya’da sadece siyasi çözümü desteklediği aktarıldı. Libya’daki çatışmaların ve ayrışmanın 9 yıldır sürdüğüne dikkat çeken Çinli siyasetçi Yang, yaşananlar nedeniyle sadece Libya halkının zor durumda kalmadığını karışıklığı bölgedeki ülkelere de zarar verdiğini kaydetti. Berlin Konferansı’nın Libya’daki çözüm için anahtar olduğunu vurgulayan Yang, barışın sağlanması için çabalarını sürdüreceklerini kaydetti. Öte yandan Çin basını Libya konusunda Türkiye’nin attığı adımları yakından takip ediyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir