Çin: Koronavirüs salgınının zirvesi bitti

Çin Ulusal Sağlık Komitesi ülkede yeni tip koronavirüs olan Kovid-19’un zirve döneminin bittiğini açıkladı. Öte yandan Çin basını ABD medyasını önyargılı olmakla suçladı


Çin’de son 24 saat içinde 11 ölüm ve 15 yeni vaka. Ülkede yeni tip koronavirüs olan Kovid-19 salgını her geçen gün daha iyi kontrol altına alınıyor. Çin basınına göre ülkeye şimdiye kadar yurtdışından 85 vaka geldi. Pekin hükümeti şimdi bu ithal virüslerin önünü kesmek istiyor. Öte yandan Çin Ulusal Sağlık Komitesi’nden yeni açıklamalar geldi. Komiteden yapılan açıklamada “Salgının zirve dönemi bitti. Kontroller sürecek. Kuluçka süresi ortalama 4 gün. Kanalizasyon ve duş makinelerinden bulaşabilir. Erkeklerde kısırlığa neden olabilir” denildi.

ÇİN DIŞINDA KOVİD-19

-Dünya genelinde 125,743 vaka var
-Dünya genelinde 4,610 ölüm var
-Çin dışında toplam 37,371 vaka var
-Çin dışındaki toplam ölümler 1,130
-Avrupa’da 22 bin vaka, 951 ölüm var
-En kötü ülke İtalya: 12,462 vaka, , 827 ölüm
-İran: 9,000 vaka, 354 ölüm

ÇİN’DEN ABD BASININA TEPKİ

Çin merkezli People’s Daily China sitesindeki haberde ABD merkezli New York Times gazetesinin yayınları eleştirildi. “New York Times’ın ön yargılı” olduğu belirtilen haberde gazetenin Çin ve İtalya’da uygulanan karantinalara farklı yaklaşımı eleştirildi. New York Times’ın Çin’in Hubei eyaletinde 60 milyon kişi için uygulanan karantina haberini “Çin’de insanları özgürlükleri kısıtlanıyor” şeklinde verdiği, İtalya’da 60 milyon nüfus için uygulanan karantina haberini ise “İtalya, Avrupa’yı korumak için kendi ekonomisini riske attı” başlığının kullanıldığına dikkat çekildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir