Çin kendi sularında casus denizaltı drone’ları buluyor

Forbes dergisindeki habere göre Çin’de balıkçıları ödüllendirme geleneği başladı. Ancak bu balıkçılar tuttukları balıklardan dolayı değil, ağlarına takılan casus denizaltılardan dolayı ödüllendiriliyor


ABD merkezli Forbes dergisinde yayınlanan bir haberde çok da gündeme gelmeyen bir konu ele alındı. Haberde de belirtildiği üzere deniz altlarındaki casusluk faaliyetleri hakkında çok fazla detay basında yer almıyor. Hele ki denizaltı casus drone’ları neredeyse gün yüzüne hiç çıkmıyor. Ancak son zamanlarda ise özellikle Çin merkezli olacak şekilde casus drone’lar gündeme geliyor.

AĞLARA TAKILIYOR

Habere Çin’de geleneksel olarak balıkçılara ödül töreni düzenleniyor. Ancak bu balıkçıların tuttukları balıklardan dolayı değil de daha çok ağlarına takılan casus denizaltı drone’larından dolayı ödüllendirildikleri kaydedildi. 2016 yılından bu yana düzenlenen ödül töreninde bu yıl 11 balıkçının ödül aldığı belirtildi. Ancak bu balıkçıların kaç adet drone yakaladıkları ise açıklanmadı. Forbes’taki habere göre Çin’de 2018 yılında ise 6 drone yakalanmıştı. Bu yıl ki ödül törenin Jiangsu eyaletinde 13 Ocak tarihinde yapıldığı hatırlatıldı. Haberde ayrıca bu drone’ların ABD’ye ait olma ihtimallerinin yüksek olduğu vurgulandı.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir