Çin ile Vatikan arasında papaz krizi

Papalık ile Çin arasında uzun yıllardır devam eden bir papaz krizi var. 23 yıl önce hapse atılan Çin’de rahiplik yapan James Su Zhimin’in akıbeti bilinmiyor. Çin rahiplerin atanması anlaşmasına uymamakla suçlanıyor


Çin ile Vatikan arasında uzun yıllardır devam eden bir rahip krizi var. Aslında kriz Çin’in Vatikan tarafından atanan Çinli rahipleri tanımaması ile başlıyor. Çin’de rahiplik yapan James Su Zhimin, 23 yıl önce hapishaneye atılmış durumda ve akıbeti bilinmiyor.

AKIBETİ BİLİNMİYOR

Pekin’in güneybatısında Hebei eyaletinde rahiplik yapan Su’nun yeğeni Çinli yetkililerden bilgi alamadığını belirterek “Canlı mı yoksa öldü mü ya da hapisten çıkarıldı mı bunun bilgisini bile alamıyorum. 87 yaşında ve kimseye bilgi verilmiyor” diyor.

ANLAŞMA UYGULANMIYOR İDDİASI

1996 yılında gözaltına alınan ve kayıt dışı dini aktivite yapma suçuyla hapse atılan Katolik rahip Çin hükümeti tarafından yeraltı Kilisesi olarak adlandırılan bir yapının üyesi olmakla suçlanıyor. Papa 2. St. John Paul tarafından atanan Çinli rahip ilk kez de gözaltına alınmamış. Daha önce 1997 yılında hapse giren ve kaçan Su, daha sonra 2003 yılında ailesi tarafından kaza eseri bir hastanede bulunmuş. ABD uluslararası din özgürlüğü raporuna göre Vatikan ve Çin arasında yapılan rahiplerin atanması anlaşması olması gerektiği gibi uygulanmıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir