Çin ile Sincan krizi hakkında bilinmesi gerekenler 

Etki alanını hızla genişletmek için yoğun bir mesai harcayan Çin’i dünya siyaseti açısından zorlayacak meseleler neler?  Pekin yönetimi yakın gelecekte önüne daha ciddi bir şekilde çıkması kaçınılmaz olan bu konularla nasıl baş edecek?


Çin’i iç ve dış siyasette zorlayan konularda şimdiye kadar Tayvan, Güney Çin Denizi ve Hong Kong meselelerini inceledik. Sırada Sincan var. Uygur Türkleri’nin yaşadığı bölge Çin’i uluslararası alanda en çok köşeye sıkıştıran problemlerin başında geliyor. Sincan’da yaşananlar ve yaşanacakları Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.  

ABD ve Avrupa, Pekin yönetimini Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sert ithamlarla suçluyor, haberlerin ülkelerine yönelik karalama kampanyası olduğunu savunan Çin ise iddiaları reddediyor. Gelin Sincan meselesine Çin ve Batı’nın son yıllarda ortaya çıkan iddialarla ilgili görüşleriyle başlayalım;

TOPLAMA KAMPLARI MI? MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ Mİ?

  • İnsan Hakları İzleme Örgütü geçen yıl yayımladığı rapora göre, Çin’in Şincan bölgesindeki yetkililer, bireyler hakkındaki çeşitli verileri toplayıp ihbar eden bir bilgisayar programının işaret ettiği zanlıları gözaltına alıyor.
  • Çin, uluslararası kamuoyunda “toplama kampları” şeklinde adlandırılan yerlerin “mesleki eğitim merkezi” olduğunu ve buralarda tuttuğu kişileri “aşırıcı fikirlerden arındırarak topluma kazandırmayı” hedeflediğini iddia ediyor. 
  • Birleşmiş Milletler, bir milyona yakın Uygur Türkünün ‘terörizmle mücadele’ gerekçesiyle zorla kamplarda tutulduğu yönündeki haberlerin ‘son derece endişe verici’ olduğunu belirterek bu kişilerin serbest bırakılmasını istedi.
  • Pekin sadece radikallerin kamplara alındığını savunuyor. 
  • ABD’nin yayımladığı 2018 İnsan Hakları Raporu’nda; Uygur, Kazak ve diğer Müslüman gruplardan 800 bin ila 2 milyon kişinin, Çin tarafından tutuklanarak kamplara götürüldüğü öne sürüldü.
  • Çin hükümeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 2014’ten bu yana 13 bin kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
  • Dünya Uygur Kongresi haklarında hiçbir suçlama olmaksızın süresiz olarak kamplarda tutulan Uygurların Komünist Parti sloganları atmaya zorlandığını belirtiyor.
  • Çin hükümeti “keyfi gözaltı” iddialarını yalanladı.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir