Çin ile Almanya arasında 5G ve araba krizi

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında olumlu havalar eserken, bu kez de Pekin – Berlin hattı gerildi. Almanya’dan Huawei ‘yi 5G ağından uzak tutmak için yasa hazırlığı haberi geldi. Çin de Alman arabaları üzerinden misille tehdidinde bulundu


Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşında olumlu adımların atılmasının ardından bu sefer de Pekin – Berlin hattı gerilmeye başladı. Almanya’nın Huawei’yi 5G ekipmanları tedarikçisi olması konusunda dışarıda bırakmayı amaçlaması, Çin tarafından tepki topladı. Çin Alman Büyükelçisi Wu Ken, böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde Alman otomobillerinin yoğun satışlarının gerçekleştiği Çin’de misilleme yapılacağını açıkladı. Büyükelçi yaptığı açıklamada, “Eğer Almanya Huawei’yi Alman pazarının dışında bırakacak bir yasa çıkarırsa, bunun sonuçları ağır olabilir. Çin hükümeti buna kayıtsız kalmayacak” ifadelerine yer verdi.

ALMAN OTOMOBİLLERİNİN 4’TE 1’İ ÇİN’E SATILIYOR

Alman yasa koyucular açık bir şekilde Huawei’nin ismini belirtmese de, üstü kapalı bir şekilde şirketin 5G alanında ortaya koyduğu güven oluşturmayan performansını eleştirdi. Buna karşılık misillemede bulunabileceklerinin altını çizen Wu, geçen yıl 28 milyon Alman otomobilinin 4’te 1’inin Çin’e satıldığını hatırlattı ve herhangi bir sorunda Almanya’ya faturasının ağır olabileceğinin sinyallerini verdi. Berlin merkezli Global Kamu Politikası Enstitüsü’nün yöneticisi Thorsten Benner da dahil olmak üzere birçok Alman yetkili Twitter üzerinden Wu’nun açıklamalarını açık tehdit olarak yorumladı.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir