Çin ile ABD’nin Grönland’daki rekabeti artıyor

Dünyanın en büyük adalarından biri olan Grönland’da Çin ile ABD arasındaki rekabet sürüyor. İki süper gücün hedefinde nadir elementler ve yeni gemi güzergahları var. Bu iki sebebi de küresel ısınma tetikliyor


İngiliz yayın kuruluşu BBC, Çin ile ABD rekabetinin sıçradığı Grönland Adası’nı mercek altına aldı. ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl “satın almak” istemesiyle gündeme gelen Grönland Adası, Çin ile ABD’yi karşı karşıya getirmeye devam ediyor. ABD, adaya elçilik ve askeri üs açtı. ABD elçiliğindeki personel sayısını kimse bilmiyor. Çin hükümeti ise Grönland ile ekonomik ilişkilerini geliştiriyor. İki ülke arasındaki rekabetin arkasında ekonomi ve stratejik konum var. Bu süreci hızlandıran ise küresel ısınma oluyor.

GRÖNLAND HAKKINDA

Grönland Adası 1814 yılından beri Danimarka’ya bağlı. Özerk statüsü var. Ada yüzölçümü olarak İngiltere’den 9 kat büyük. Ancak dörtte üçü buzullarla kaplı. Nüfus ise 56 bin civarında. Nüfusun 3’te biri başkent Nuuk’ta yaşıyor. Diğer kentlere yol yok. Yolların yapılması buzullardan dolayı çok maliyetli oluyor. Bu nedenle ulaşım uçak ve gemilerle yapılıyor.

KÜRESEL ISINMA ETKİSİ

Çin ile ABD’yi Grönland’a iten nedenin arkasında küresel ısınma var. Ada cep telefonu, bilgisayar ve elektrikli arabalarda kullanılan neodim, praseodim, dysprosium ve terbiyum gibi nadir elementler burada. Buzulların erimesi ile bunlar gün yüzüne çıkıyor. Ayrıca kargo gemileri ve donanmalar için yeni güzergah açılıyor.

ESAS GEREKÇE STRATEJİK

Uzmanların görüşü ise farklı. Grönland’da madencilik sadece 3 ayda yapılıyor. Dolayısıyla uzmanlara göre Çin ve ABD’nin adada var olma isteği ekonomi ya da nadir elementler değil. İki ülke de stratejik olarak Grönland’de olmak istiyor. Ancak yerel siyasetçiler, iki ülkenin de yoğun etkisinden şikayetçi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir