Çin ile ABD’den geçici ateşkes

İki süper gücün yürütülen diplomasi sayesinde ticaret anlaşmazlıkları konusunda geçici ateşkese vardıkları açıklandı. Ticaret savaşında düğüm ise G-20 çözülecek ya da kopacak


Çin ile ABD arasında 1 yılı aşkın süredir devam eden ticaret savaşı nedeniyle küresel piyasaların gerginliği sürüyor. En son Fitch Ratings’den “Çin – ABD arasındaki ticaret savaşı nedeniyle 2020 yılında küresel ekonomik büyüme 0,4 puan azalacak” açıklaması gelmişti.

YÜZDE 90’I TAMAMLANDI

Ancak Pekin ve Washington yönetimi arasındaki görüşmeler ise aralıksız sürüyor. Taraflar, Çin lideri Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump’ın Japonya’da düzenlenen G-20 Zirvesi’nde yapacağı ikili görüşmeye hazırlanıyor. İki liderin görüşmesi öncesinde piyasaları rahatlatacak açıklamalar da ardı ardına geliyor. İlk olarak ABD Hazine Bakanılığı’ndan “Çin ticaret anlaşmasının yüzde 90’ı tamamlandı” açıklaması yapıldı. Ardından ise ABD ve Çin’in G-20 Zirvesi öncesinde ticaret anlaşmazlıklarında geçici bir ateşkes üzerinde anlaştıklarını duyuruldu. South China Morning Post gazetesindeki habere göre Çin ve ABD tarafı yeni gümrük vergi artırılmalarının ertelenmesi konusunda anlaştı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Trump’ın cumartesi günü görüşmesi bekleniyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir