Çin ile ABD arasında diplomat krizi

Pekin – Washington hattında her ne kadar ticaret anlaşmasının olumlu rüzgarları esse de iki ülke arasındaki birçok alanda kriz yaşanmaya devam ediyor. ABD’nin Çinli diplomatları gizlice sınır dışı etmesine Pekin’den cevap geldi


Çin ile ABD arasında siyasetten teknolojiye ya da ticaretten sanayiye kadar birçok alanda rekabet yaşanıyor. İki ülke arasında varılan ticaret anlaşması her ne kadar olumlu bir havanın esmesini sağlasa da Çin ile ABD arasında bu kez diplomat krizi patlak verdi. ABD’nin Çinli iki diplomatı gizlice sınır dışı etmesinin yankıları sürüyor. ABD yönetiminin Virginia’daki askeri üs üzerinden “casusluk faaliyeti” ile suçladığı Çinli diplomatları sınır dışı ettiği ortaya çıkmıştı. Dün ilk olarak New York Times gazetesi diplomatların sınır dışı edildiğini açıklamıştı. Bu iki ülke arasında 30 yıl aradan sonra ilk kez diplomatların “casusluk” ile suçlanması oldu.

VİYANA SÖZLEŞMESİ GÖNDERMESİ

ABD’nin bu adımına Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün tepki geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang günlük basın toplantısı sırasında konu hakkında “casusluk” suçlamalarının temelsiz olduğunu dile getirerek, “ABD’yi bir an önce hatasını düzeltmeye, ilgili kararı iptal etmeye, Çinli diplomatların Viyana Sözleşmesi’ne göre haklarını korumaya çağırıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. ABD basınında yer alan haberlere göre kimlikleri açıklanmayan iki Çinli diplomat eşleriyle birlikte Virginia’daki askeri üsse girmeye çalıştı. Söz konusu üste ABD Donanması’nın uluslararası operasyonlarını yürüten SEAL Team Six’in merkezinin de bulunduğu kaydedildi.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir