Çin-Hint sınırındaki birlikler geri çekiliyor

Çin ordusunun Hindistan ile yaşanan çatışmanın olduğu Galwan vadisine yakın bir yere kurduğu üssü kapatıp bölgedeki askerleri geri çektiği iddia edildi. İki ülkenin özel temsilcilerinin görüştükleri ve birlikleri geri çekme kararı aldıkları belirtiliyor


Çin ordusunun Hintlilerle Galwan Vadisi’nde son olarak yaşadığı çatışma alanı yakınında kurduğu çadırları ve yapıları söktüğü iddia edildi. Reuters haber ajansının Hint hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Çin bölgedeki yeni üsleri kapatıp askerlerini geri çekti. Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in ekipmanı Galwan Vadisine geri götürüp götürmediğine dair bir soruya yanıt olarak, her iki tarafın da ‘sınırdaki durumu devreden çıkarmak ve durumu hafifletmek için etkili önlemler aldığını’ söylemişti.

Hindistan ve Çin, özel temsilcileri arasında da son görüşmelerle diplomatik iletişim seviyelerini yükselttikleri ve iki tarafın telefonda konuştuğu belirtildi. Ladakh’taki birliklerin ayrılma sürecinin tamamlanması gereği üzerinde anlaşma sağlandığı da gelen haberler arasında.

ORTA NOKTADA BULUŞACAĞIZ

Zhao yaptığı açıklamada, “Hindistan’ın Çin ile orta noktada buluşacağını ve her iki tarafın kabul ettiği şeyleri gerçekleştirmek, diplomatik ve askeri kanallarla yakın iletişim kurmaya devam etmek ve sınırdaki durumu soğutmak için birlikte çalışmak için somut önlemler alacağını umuyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hindistan ve Çin, 15 Haziran’da çatışmış ve 20 Hint askerinin öldürüldüğü ve en az 76 askerin yaralandığı bir çatışma olmuştu. Ardından Çin’in bölgeye yakın bir yerde askeri üs benzeri yapılar kurduğu iddia edilmişti.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir