Çin – Hindistan sınırında 45 yıl sonra ilk kez askerler öldü

Çin – Hindistan sınırındaki gerginlik tırmanıyor. Bölgede 45 yıl sonra ilk kez ölümler yaşandı


Çin – Hindistan sınırı yine karıştı. Hindistan basınına göre iki ülkenin askerleri Pazartesi gecesi yine birbirine girdi. Ancak bu kez kan da aktı. Hindistan 3 askerinin öldüğünü açıkladı. İki ülke arasında sınır sorununu çözmek için askeri müzakereler yürütülüyordu.

İLK ÖLÜMLER

Çin – Hindistan sınırında Galwan Vadisi’ndeki gerginlik sonrası bölgede 45 yıldır ilk kez ölümler yaşandı. Hint basınına göre Çinli askerler de öldü ya da yaralandı. Hint ordusundan 1 subay ile 2 er öldü. Taraflar haftalardır sınıra binlerce asker yığmıştı.

DİYALOG ÇAĞRISI

Mayıs’tan beri Çin – Hindistan gerilimi var. Paylaşılan sınır 3,400 km. Taraflar birçok yerde hak iddia ediyor. 1962’de sınır anlaşmazlığından savaş çıkmıştı. Son gerginlik sonrası Çin Dışişleri’nden “Anlaşmazlıklar müzakere ile çözülecek” açıklaması geldi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir